ANSWERS: 100
-
each cat has 7 kittens making 8 cats per single cat mentioned therefore there are 8 x 7 cats per bag, or 8 x 7 x 4 legs = 224 legs per sack. Each woman has 7 sacks so there are 7 x 224 legs per woman = 1568. BUT each woman has 2 legs, so that makes it 1570 legs per woman. 7 woman gives 10990 legs in total.
-
Zero! Buses don't have legs. :D
-
A bus does not have legs it has wheels.
-
1,778.
-
math makes me want to cry. I got 1582. but I'm a mathmatical idgit so it's probably wrong
-
1584 if none of the women are driving the bus and someone else is driving it 1582 if there's no driver or if one of them is driving.
-
14. Since cats have paws, am I right?
-
1582 There are 7 cats and 49 kittens in each pack. That's 56 x 4 x 7 backpacks = 1568 cat legs. Plus 14 for the seven women = 1582 The busdriver is in the station visiting the restroom, don't count his legs
-
I think the question should be more "How many in tact legs remained on the bus after five minutes of 343 cats in backpacks all being in one bus together?" The answer would likely be none at all.
-
14 woman legs 28 cat legs 196 kitten legs 238 total
-
busses: 1 (legs on busses: 0) girls: 7 (legs = 14) bags: 49 (legs: 0) cats: 343 (legs = 1372) kittens: 2401 (legs = 9604) legs = 9604+1372+14 = 10990 plus two for the bus driver! 10992!
-
There will be 406 legs! Yawn...
-
The answer is 10990. Thankyou to all those who were brave enough to give it a go! it had me stumped!
-
legs = 9604+1372+14 = 10990 No Driver!!!
-
10990 7 girls x seven bags x 7 cats = 343 big cats 343 big cats * 7 small cats = 2401 small cats 343+ 2401 = 2744 cats = 10976 legs 7 girls = 14 legs So answer is 10976+14 = 10990
-
i think kazzy is right
-
tell exact answer
-
I'm pretty sure the answer is: 7 Girls X 7 Bags X 7 Big Cats = 343 Big Cats 343 Big Cats X 7 Small Cats = 2401 Small Cats 343 Big Cats + 2401 Small Cats = 2744 Cats X 4 Legs = 10976 Legs 7 Girls = 14 Legs 10976 Cat Legs + 14 Girl Legs = 10990 Total Legs
-
7 women x 2 leges each= 14 legs 7 cats x 4 legs each= 28 legs 49 kittins x 4 legs each=196 196+28+14=238 legs total
-
why would they have 7 backpacks? Why would they put cats in a back pack is'nt that animal cruelty?
-
I choose 70 and that is my final answer. Unless you are counting the driver which would make it 72.
-
If I'm calculating correctly, there are 56 cats per bag, and 392 cats per girl, equaling 2744 total cats. Multiplyed by 4 legs would be 10,976 cat legs. Add 14 legs for the 7 girls and 2 more for the bus driver. Total legs, 10,992.
-
14, 16 including the driver
-
Girls = 7 BackpacksPerGirl = 7 BigCatsPerBackpack = 7 LittleCatsPerBigCat = 7 TotalBackpacks = Girls x BackpacksPerGirl or 49 BigCats = BigCatsPerBackpack x TotalBackpacks or 343 LittleCats = LittleCatsPerBigCat x BigCats or 2401 GirlsLegs = Girls x 2 legs or 14 plus BigCatsLegs = BigCats x 4 legs or 1372 plus LittleCatsLegs = LittleCats x 4 legs or 9604 equals 10990 Add another 2 for the bus driver and you have 10,992
-
One big cat 4 legs 7 little cats 28 legs per backpack 32 X 7 + 224 legs 224 x 7 backpacks = 1568 1568 x 7 girls = 10976 Answer - 10976 I dont see where they say there is a bus driver.
-
I heard this on a local radio station in NY about two weeks ago, I guess this one is making the circuit.
-
Since each back pack has 7 cats that would equal to 49 cats per back pack which equals to 343 big cats. Each big cat has 7 little cats which means there are 392 cats in each back pack. Multiply 392 by 7 equals 2744 cats in total. Each cat has 4 legs which when mutiplied by 2744 (# of cats) equals 10976. There are 7 girls who each have 2 legs equaling 14. Add 14 to 10976 and that gives you the number 10990. So the answer is 10990 legs on the bus.
-
The answer is zero! Legs per big cat: 7 * (1 +7) *4 Legs per girl: 2+ 7 * (7 * (1 +7) *4) Legs total. OK, I'll assume also a bus driver: 2 + 7 * (2+ 7 * (7 * (1 +7) *4))= 10,992 So there are 10,992 legs *on* the bus. However, the question was: "How many legs are there *in* the bus?" >>>> The answer to the question is also: 0 (none). (or maybe 2, if a busdriver were in the bus...)
-
0 if you count that you said they are on it and not in it, 14 if you count the girls, and realize that you did not say that the girls had the backpacks with them, and after that, you go to lateral thinking, and say that the girls could not have carried 7 backpacks, that there could not be 7 big cats in each one, nor 49 little ones.
-
"0"
-
70
-
You really dont look at past questions do you? there are about 4 or 5 variations of this exact question here. http://www.answerbag.com/q_view/505971 http://www.answerbag.com/q_view/506018 http://www.answerbag.com/q_view/506891 http://www.answerbag.com/a_view/2166988
-
I'm the worst at math...56?
-
Wait no...14 because you didn't say if the cats were in the bus
-
Each girl has 2 legs + 28 (4 * 7) big cat legs + 196 (7 * 7 * 4) small cat legs = 226. 7 * 226 = 1582 (plus the driver?)
-
7 girls with 2 legs each = 14 legs 7 bags each = 49 bags 7 big cats per bag = 343 big cats 343 big cats each with 4 legs = 1372 big cat legs 343 big cats having 7 small cats each = 2401 small cats 2401 small cats with 4 legs each = 9604 Small cat legs so... 14 girls legs + 1372 Big cats legs + 9604 Small cats legs = 10,990 with no driver 10,992 with a driver :)
-
No, its 11004.
-
238
-
238
-
240
-
16 i think as 7 ladies plus a bus driver!? and assuming the cats have paws not legs???
-
Just do 7 to the power 3. 343
-
1596???????????
-
first it was girls, now it's ladies?
-
406? 2*7 + 7*7*4 + 7*7*4
-
10,990 legs
-
None, silly! Buses don't have legs! Hahahahaha! That was a good one!
-
ladies: 7 x 2 = 14 ladies' cats: 7 x 7 x 4 = 196 ladiers' cats' kittens: 7 x 7 x 7 x 4 = 9604 bus driver's legs: 2 total: 9816 That's my guess. :o)
-
70 legs all togather. 7x2=14 (ladies) 7x4=28 (cats) 7x4=28 (kittens) 14+28+28=70
-
Since when do buses have legs?
-
Are any of the ladies or cats amputees? That would change the amswer.
-
7 ladies= 14 legs kittens are cats, and there are 7 per lady so 49 cats in total, times 4 legs= 343 legs 14+343=357 legs +2 if the bus driver is also on board. then it makes 359 legs.
-
Thgis has already been asked, http://www.answerbag.com/q_view/506018
-
Is there a driver? Any other passengers? .... buses have wheels.... there are so many answers that could be given
-
tell us the answer...
-
Insufficient data -- any of them could potentially be an amputee.
-
As many as I notice .. !! .. ; )
-
Bag of Holding, anyone? anyway.. 7*2 + 7*7*4(the adult cats) 7*7*7*4(the kittens) + 2(the bus driver = 1582
-
10990
-
None. The bus has wheels.
-
If it was a trick question, sure, but the legitimate math would be: 7 women x 2 legs = 14 legs total 7 big cats x 4 legs = 28 legs 28 legs x 7 bags = 196 legs 196 legs x 7 women = 1372 legs total 7 little cats x 4 legs = 28 28 legs x 7 big cats = 196 196 legs x 7 bags = 1372 legs 1372 legs x 7 women = 9604 legs total add'em all up: 14+1372+9604 = 10990 legs on the bus... ...and if there's a driver, then it's 10992... unless the driver ALSO has 7 bags with 7 cats and 7 kittens to a cat! GEESH!!!
-
None, there are no legs on the bus, there are legs in the bus.
-
0! The women WERE on the bus but are not on the bus now.
-
We can't possibly know. The women were ON the bus (as in, on top of the bus) not IN the bus. And since we don't know anything else about who might have been in the bus ... we can't really know.
-
Can't know. But these women and their cats add nothing to the legs in the bus because they WERE on the bus ... but are not in it now.
-
10990
-
How do you fit 56 cats in a backpack?
-
being a numeric idiot.....i will guess 385?
-
If there was ONE backpack per woman (as the question is not too clear) then: 7 women x 2 legs = 14 7 backpacks x 7 cats = 49 cats x 4 legs each = 196 49 cats x 7 kittens each x 4 legs each = 1,372 Total = 1,582 legs.
-
If each woman has one backpack, then the answer is 1,582 Women = 14 legs Cats = 196 legs Kittens = 1372 legs If each woman has 7 backpacks, then the answer is 10,990 Women = 14 legs Cats = 1372 legs Kittens = 9604 legs
-
49 cats/backpack = 334 cats total x 4 legs each = 1372 cat legs + 14 women's legs = 1,386 total legs. Except that the women are "on" the bus and the legs are "in" the bus. So, no legs in the bus?
-
2758
-
i don't know
-
I got 1582 legs. But I'm missing my calculator today and had to do it longhand, heh. Thanks for the riddle.
-
7W * 2Lea = 14L 7B * 7Cea = 49C * 4Lea = 196L 49C * 7Kea = 343K * 4Lea = 1372L 1 DRIVER * 2 Legs = 2L 0014 Legs (7 women, 2 legs ea) 0196 Legs (7 backpacks, 7 cats ea, 4 legs ea) 1372 Legs (7 kittens, 49 cats, 4 legs ea) 0002 Legs (1 driver, 2 legs ea) ---- 1584 Legs (total) Unless, of course, the difference is the ON and IN... in that case, only 2 legs IN the bus - the driver.
-
11004
-
14
-
10990 legs
-
14 legs
-
10990
-
210 legs in the bus
-
I'm too lazy to do the math but I love legsistential questions. :p
-
14 legs
-
76944 legs
-
1582 not counting the bus driver
-
500,000 you forgot about all the insects.
-
70 legs
-
7 girls = 14 legs 7 girls w/7 back packs ea. = 49 7 big cats in 49 bags = 342 cats 342 big cats w/7 kittens ea. = 2401 kittens 2401 + 342 = 2744 total cats X 4 = 10,976 cat legs 10,976 cat legs + 14 girl legs = 10,990 legs total on the bus. Providing there is not a driver on the bus.
-
14?
-
7 girls=14 legs The bags have no legs 7 big cats= 28 legs 49 small cats= 343 legs so 14+28+343=385 legs
-
7x2 + 7x7x0 + 7x7x7x4 + 7x7x7x7x4 = 10990
-
1372
-
0 Buses don't have legs.
-
The answer to this riddle is 10,990. Here is how to work it out: Each girl has 2 legs, 49 big cats plus 343 little cats with 4 legs each. This gives you 1570 legs per girl. Multiply that by 7 will give you the answer of 10,990 Hope this was helpful. tattyhead1966
-
10990 with no driver 10992 with driver and also add 4 legs for each chair inside the bus
-
alot
-
buses dont have legs, but if the question is how many legs are in the bus, it 10990. each person has 7 backpacks NOT one backpack each
-
Though buses dont have legs.but still the answer to your question is 7 women having,each having a backpack. each b/pack has 7 catsi.e 7*7=49 cats. kittens=49*7= 343 kittens. so total number of legs on the bus=(343*4)+ (49*4)+ (7*2) =total 1582 legs on the bus if each woman have one backpack. answer will be 10090 legs if each woman have 7 backpacks. u may also add 2 legs to the answer if there is also a driver. I was just wondering,when did the people have started traveling on a bus rather than traveling inside the bus.
-
1582
-
1582
Copyright 2023, Wired Ivy, LLC